Google
Homeقاین

آشنایی با شهرستان قاینات

اوضاع جغرافیایی

شهرستان قاینات واقع در شمال استان خراسان جنوبي محدود شده از شمال به شهرستان گناباد، ازغرب با شهرستان سرايان، از جنوب به شهرستان بيرجند و شرق به شهرستان زیرکوه. قاینات در موقعیت جغرافیایی 58 درجه و 34 دقیقه تا 59 درجه و27 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 5 دقیقه تا 34 درجه و8 دقیقه عرض شمالی واقع است.
این شهرستان با 7601 کیلومتر مربع مساحت دارای 3 بخش به نام های مرکزی، نیمبلوک و سده، 5 شهر بنام قاین، آرین شهر، نیمبلوک، اسفدن، خضری دشت بیاض و 8 دهستان و237 آبادی می باشدکه 187 آبادی دارای سکنه و50 آبادی آن خالی از سکنه است. قاینات بر اساس سرشماری سال 1390 تعداد 111216 نفر جمعیت داشته است.
بیش از نیمی از اين شهرستان را كوه ها در برگرفته و ده ها كوه بالاي 2000 متري دارد و سياه كوه با 2857 متر به عنوان بام خراسان جنوبي در شمال غرب آن واقع است.
وجود چنين ارتفاعاتي باعث شرايط مساعد اقليمي گرديده و آن را برخوردار از آب و هواي نيمه بياباني نموده است . متوسط بارش ساليانه 180 ميلي متر بوده و لیکن در 15 سالی که خشکسالی حاکم شده این مقدار به شدت کاهش یافته است.
شهر قاين مرکز این شهرستان بر روي دشتي هموار در ارتفاع 1432 متر از سطح دريا واقع است و فاصله آن از مشهد 372 و از بيرجند مركز استان خراسان جنوبي 101 كيلومتر مي باشد.

پيشينه تاريخي

به استناد گزارش هیات باستان شناسی به سرپرستی پروفسور استانلی کوون آمریکایی و اسناد موزه ایران باستان، غار خونیک قائنات واقع در 15 کیلومتری جنوب قاین نخستین زیستگاه بشر در شرق ایران می باشد که انسان های نئاندرتال در دوران پارینه سنگی میانه‌ حدود سی هزار سال قبل در این غار زندگی می کرده اند.
تاريخ ده هزار ساله ايران مي نويسد« قاين طي سال هاي 330 تا 323 پيش از ميلاد به مدت 7 سال زير نظر شخص اسكندر و به فرماندهي يكي از بستگانش به نام ابطخن رومي اداره مي شد. وي سرانجام درقاين به قتل رسيد.(رضایی 1372، ج اول، ص262) .
تاريخ اسماعيليان قهستان به نقل از کریستن سن مي نويسد: « در دوره اشکانیان قهستان يكي از 18 شاهنشاهي اشكاني بود و همراهی مردم قاین با ارشک «اشک» مؤسس سلسله اشکانیان باعث شد تا خاندان قارن در تشکیلات حکومتی او نقش داشته و این موضوع موجب توجه اشکانیان به قاین و گسترش این شهرشد. در این زمان خاندان قارن یکی از هفت خاندان بزرگ اشکانیان بود (کریستن سن، 1351،ص 34؛ فرقانی، ص159).
در سندی تاریخی از قنات فرخ شهرقاین در حدود2000سال قبل ، هشت هزار خانه آبادان داشته است (رجبی،1384 ، ص59) .
قاين درعهد ساسانیان يكي از مراكز مهم قدرت بودكه استعداد فرماندهان و رشادت هاي آن در تاريخ طبري، ناسخ التواريخ و معجم البلدان مشهود است. اصطخري دركتاب المسالك والممالك به سال 340 هـ - ق مي نويسد:« قهستان هي من خراسان علي مغازه فارس و ليس بها مدينه بهذا الاسم و قصبتها قاين و اهلها شيعه، و قاين لها من المدن… و لها قهندز و عليها خندق و المسجد الجامع و دارالاماره في قهندز و ماؤهم من القني و هي من الصرود » (اصطخري،215، ص1340).
ابن حوقل، سياح معروف و جغرافيدان عرب این دوره به سال367 هـ - ق در صوره الارض ، جیهانی در اشكال العالم، حدود العالم من المشرق الي المغرب (سال 372 هجری قمری) ناصر خسرو در سال 444 هجري همه از شهر تاریخی قاین به عنوان مرکز ایلت پرآوازه قهستان به عظمت یاد کرده اند. به عنوان مثال ناصر خسرو می نویسد: قاين شهري بزرگ و حصين است و گرد شهرستان خندقي دارد و مسجد آدينه به شهرستان اندر است و آن جا كه مقصوره است طاقي عظيم بزرگست. چنان كه در خراسان از آن بزرگتر نديدم و آن طاق نه در خور آن مسجد است و عمارت همه شهر به گنبد است(ناصرخسرو 1354، ص150). در هر حال قاين شهريست بسيار قديمي که قرن ها پایتخت ايالت پهناور و پرآوازه قهستان و ولایت قاینات بوده است. اغلب مورخان به دژ نظامي، حصار و برج و بارو، خندق، بارانداز، شبكه راه، شارستان ، قنوات متعدد، مسجد جامع، دارالاماره و لشكرگاه آن اشاراتي داشته‌اند. موقعیت ارتباطی و مرکزیت حکومتی موجب برخوردار ی آن از دژها و قلاع متعددبوده و برای مبارزه با مهاجمان خارجی و پشتیبانی کاروان های تجاری با داشتن پادگان نظامی برخي مورخين آن را سرز مين جنگاوران باستان و دروازه شرق ايران دانسته اند.
قاین تا قبل از جدايي افغانستان از ايران به عنوان بارانداز كرمان و فرضه خراسان بود زیرا تقاطع‌كاروان هايي بود كه از هرات به يزد و شهداد، مشهد، بيرجند و سيستان و كرمان تردد مي كردند. بعد از سلطه انگليسي ها بر افغانستان، دولت انگليس تصميم به ايجاد راه هاي جديدي از طريق كرمان به سوي هند گرفت، اين موضوع باعث شد تا قاين جنبه هاي تجاري و سياسي خود را از دست داده و مرکزیت حکومت ولایت قائنات را درسال 1280 هجری قمری از دست بدهد.

جا ذبه هاي گردشگری

سابقه دیرینه قاین موجب شده تا انبوهي از يادمان هاي باستاني ، تاريخي، مذهبي و فرهنگي در اين ديار به يادگار بماند.

مسجد جامع
يكي از بزرگترين و جذاب ترين یادگار این شهر مسجد جامع آن می باشد. تمامي جهانگردان و مورخاني كه به این شهر آمده‌ از آن به بزرگي ياد نموده اند. این گنجینه تاریخی علیرغم یازده قرن اززمان احداث آن همچنان بلندترین بنای قاین محسوب می شود.
قلعه کوه
این قلعه در 3 كيلو متري جنوب قاين بر فراز كوه بنا شده است. شكوه وعظمت و بزرگي اين دژ باستاني سيطره و ابهت خود را در اولين نگاه بر بيننده تحميل مي كند.
قلعه کوه به عنوان دژ محكم دفاعي در برابر حملات مهاجمين گنجايش هزاران نفر سرباز را داشته و ساكنين آن توانسته اند چندين قرن در مقابل يورش و حمله دشمنان مقاومت كنند. این قلعه بر روي ويرانه هاي قلعه قديمي ساخته شده است. بناي فعلي در عصر سلجوقيان به دستور قاضي حسين قايني كه از جانب حسن صباح مامورترويج فرقه اسماعيليه در
قهستان شده بود مرمت و بازسازي شد. قلعه فوق در دوره اسماعیلیان به عنوان مركز فرماندهي و هدايت ديگر قلاع قهستان بود كه نشانگر اهميت و تسخير ناپذيري آن مي باشد. خواجه نصير الدين طوسي که با ازدواج در قاین خویشاوند قاینی ها شده بود، مدتها در این قلعه زندگي كرد و كتاب اخلاق ناصري را به نام ناصر الدين محتشم فرمانرواي قهستان و چندین کتاب دیگر را در این قلعه تأليف نمود.
قنات های قاین

قاین به برکت وجود12رشته قنات بنیان آن بر تمدن کاریزی شکل گرفته و رشد و بقای آن مدیون قنات هایش می باشد. این قنات ها علاوه بر اهمیت حیاتی برای ساکنین شهر در مواقع جمله دشمنان تمامی مردم شهر در درون این کاریزها پنهان می شدن و در واقع شهر در زیرزمین نفس می کشید و عملیات لجستیکی از طریق همین کاریزها که همه به هم وصل می شد انجام می گرفت. یکی از شگفت انگیزترین قنات ها، قنات شاهیک می باشد. ابتكارات به كار رفته در قنات شاهيك منحصر بفرد است. چون در محل مادرچاه سدی احداث شده که با حفر4 تونل چند ماه آب قنات دراین مخازن نگهداری می شود.

آرامگاه ابوذرجمهر قايني
بقعه بوذرجمهر بر دامنه ناهموار و صخره اي كوهي در 3 كيلو متري شرق قاين با ظرافت و مهارت خاصي ساخته شده و منظره اي زيبا و دلگشا داشته كه بر تمام شهر مسلط است. ساخت بقعه مربوط به قرن ششم و هفتم هجري بوده كه به طرز زیبایی با رعایت اصول فنی و مهندسی ایجادشده است. این آرامگاه مربوط به امیرقاین در زمان سلطان محمود غزنوی که نامبرده از شعرای بنام ایران نیز می باشد.
آرامگاه شيخ ابوالمفاخر

شیخ ابوالمفاخرقاینی، به مدت 29 سال نخست وزیر بهرامشاه غزنوی بود. همان گونه که از نامش برمی آید، او پدر مفاخر و مشاهیر عصر خویش بود. ثنایی غزنوی در سروده های زیادی او را به بزرگی ستوده است. آرامگاه او در منطقه گردشگری ابوذرجمهر قاینی واقع است. منازل قدیمی، موزه های مردم شناسی، آب و مشاهیر قاین، مزارع زیبای زعفران و باغات زرشک ، زیارتگاه امامزاده زيد بن موسي از احفاد موسي بن جعفر (ع) در فرخ آباد قاین، مدرسه معرفت به عنوان دومين مدرسه شوكتيه در سال 1296 هجري شمسي از دیگر جاذبه های گردشگری این شهر می باشند.

اقتصاد

تکیه گاه معیشتی مردم قاین بر کشاورزی، صنعت، تجارت، دامداری و صنایع دستی و کارمندی می باشد. قاین با 12 قرن سابقه کاشت، داشت و برداشت زعفران پیشکسوت و میراث دار فرهنگ و هویت این طلای سرخ می باشد. قاینات بزرگترین تولیدکننده زعفران در خراسان جنوبی می باشد. امروز نام زعفران با نام قائنات عجین است و عطر این مائده الهی مشام همه جهانیان را معطر نموده است. قاینات همچنین بزرگترین تولیدکننده زرشک در جهان نیز می باشد. شهر قاین قطب تولید برق در شرق ایران است.
logo-samandehi