Google
Homeاخبارافزایش 250 هزار تومانی نرخ زعفران در ماه رمضان

زعفران قاین

عضو شورای ملی زعفران از افزایش پنج درصدی قیمت زعفران طی چند روز گذشته خبر داد و گفت: افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت پایه هر کیلوگرم زعفران از چهار میلیون و 250 هزار تومان به حدود چهار میلیون و 500 هزار تومان شده است.

علی حسینی - رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران جنوبی خراسان جنوبی - در گفت‌وگو با خبرنگار کشاورزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: علت افزایش قیمت زعفران، بالا رفتن تقاضا برای مصرف این محصول در فصل تابستان و ماه رمضان است چراکه در این ماه صادرات زعفران به کشورهای اسلامی افزایش می‌یابد و از سوی دیگر به دلیل افزایش سفرهای توریستی و گردشگری بازار خرید و مصرف آن در داخل نیز رونق می‌گیرد.

وی افزود: قیمت پایه هر کیلوگرم زعفران معمولی از حدود چهار میلیون و 250 هزار تومان به چهار میلیون و 500 هزار تومان رسیده است که البته بسته به کیفیت و نوع بسته‌بندی این محصول تا حدود پنج میلیون و 600 هزار تومان نیز فروخته می‌شود.

عضو شورای ملی زعفران روند افزایش قیمت زعفران در بازارهای جهانی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: قیمت جهانی زعفران در بازارهای جهانی از 1500 تا 2000 دلار متغییر است که با توجه به افزایش ارزش ریال و کاهش بهای دلار در بازارهای جهانی پیش‌بینی می‌شود بهای این محصول به نرخ واقعی خود که بیش از 2000 دلار است نزدیک‌تر شود.

حسینی ادامه داد: برخی مشکلات در صنعت زعفران و پایین بودن قیمت آن سبب شده بیشترین سود حاصل از تجارت طلای سرخ به جیب دلالان و واسطه‌هایی برود که کمترین نقش را در تولید این محصول داشته‌اند و کشاورزان که بیشترین سهم را در تولید دارند کمترین سهم را از تجارت زعفران ببرند.

وی تاکید کرد: افزایش لجام‌ گسیخته و کاهش قیمت زعفران هر دو به ضرر تولیدکنندگان زعفران است چراکه کاهش قیمت این محصول باعث بی‌انگیزگی کشاورزان می‌شود و افزایش بیش از حد قیمت آن نیز سبب می‌شود تا همه کشاورزان به سمت کشت زعفران تمایل پیدا کنند که این هم به نفع تولیدکنندگان نیست.

 

logo-samandehi